Here you'll find a listing of all NYU Steinhardt governance committees, including meeting schedules and members.
Meeting locations are subject to change, often to a Zoom format. Please check with the committee chair or a colleague on the committee.
Steinhardt Faculty Meetings
Attendees:
- All tenured/tenure-track, full-time continuing contract, visiting, and research faculty
- Dean
- Vice Deans
- Associate Deans
- Student Government Representatives
- AMC Representative
- Any others by invitation of the Faculty Council or Dean (based on agenda items)
Meeting Dates and Locations:
- October 2, 2023 - Kimmel Rosenthal Pavilion
- November 6, 2023 (State of the School) - Kimmel Rooms 912 and 914
- December 4 2023 - Zoom
- February 26, 2024 - Zoom
- March 25, 2024 - Zoom
- April 22, 2024 - Zoom
- April 29, 2024 (Faculty Awards Brunch) - Kimmel Rosenthal Pavilion
Times: Mondays, 9:30 – 11:00 a.m.
Steinhardt Senate
Attendees:
- Faculty Council Members
- Tenured/Tenure-Track Faculty Senators
- Full-Time Continuing Contract Faculty Senators
- Student Government Representatives
- Tanisha Thakkar, USG President
- Pritha Mukherji, GSO Senator
- Isabelle Kern, GSO Treasurer
- AMC Representative
- Dean: Jack H. Knott
- Vice Dean for Faculty Affairs: Elisabeth King
- Vice Dean for Academic Affairs: Lorena Llosa
- Vice Dean for Research: Elise Cappella
- Vice Dean for Equity and Belonging: Hua-Yu Sebastian Cherng
- Vice Dean for Finance and Administration: Rebecca Brandriff
- Any others by invitation of the Faculty Council or Dean (based on agenda items)
Meeting Dates and Locations:
- October 16, 2023
- November 20, 2023
- February 12, 2024
- March 11, 2024
- April 15, 2024
Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 11:00 a.m. – 12:00 p.m.
Steinhardt Faculty Council
Members:
- Deborah Borisoff, At Large
- Ana Flavia Zuim, At Large
- Richard Maloney, At Large
- Ron Sadoff, At Large
- Maaike Bouwmeester, Administration, Leadership, and Technology
- Jennifer Astuto, Applied Psychology
- Jaime Kahhat, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
- Seung Yeon Lee, Art and Art Professions
- Celia Stewart, Communicative Sciences and Disorders
- Isra Ali, Media, Culture, and Communication (Fall)
- Allen Feldman, Media, Culture, and Communication (Spring)
- Panos Mavromatis, Music and Performing Arts Professions
- Fabio Paresecoli, Nutrition and Food Studies
- Sally Poole, Occupational Therapy (Fall)
- Janet Njelesani, Occupational Therapy (Spring)
- Marilyn Moffat, Physical Therapy
- Susan B Neuman, Teaching and Learning
Meeting Dates and Locations:
- September 11, 2023 (Council Only)
- October 16, 2023
- November 20, 2023
- December 11, 2023
- January 22, 2024
- February 12, 2024
- March 11, 2024
- April 15, 2024
- May 6, 2024 (Council only)
Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 9:30 a.m. – 11:00 a.m.
Standing Committee: Academic Affairs Committee (AAC)
Members:
- Panos Mavromatis
- Marilyn Moffat
- Sally Poole
- Ron Sadoff
- Zena Cui, USG Representative
- Yilia Qu, GSO Representative
- Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs, ex officio (as invited)
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23, 2023
- November 13, 2023
- February 5, 2024
- March 4, 2024
- April 1, 2024
Pless Hall, Room 558
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.
Standing Committee: Faculty Affairs Committee (FAC)
Members:
- Isra Ali (Fall)
- Allen Feldman (Spring)
- Fabio Parasecoli
- Richard Beasley Maloney
- Yeung Yeon Lee
- Elisabeth King, Vice Dean for Faculty Affairs, ex officio (as invited)
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23, 2023
- November 13, 2023
- February 5, 2024
- March 4, 2024
- April 1, 2024
Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.
Standing Committee: School Planning Committee (SPC)
Members:
- Jennifer Astuto
- Deborah Borisoff
- Maaike Bouwmeester
- Jaime Kahhat
- Rachel Lee, USG Student Representative
- Ari Lin, GSO Student Representative
- Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs, ex officio (as invited)
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23, 2023
- November 13, 2023
- February 5, 2024
- March 4, 2024
- April 1, 2024
Pless Hall, Room 233
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.
Standing Committee: Student Affairs Committee (SAC)
Members:
- Ana Flavia Zuim
- Susan B Neuman
- Celia Stewart
- Saiki Ho, USG Student Representative
- Dipti Balwani, GSO Student Representative
- Representative from Office of Student Affairs, ex officio (as invited)
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23, 2023
- November 13, 2023
- February 5, 2024
- March 4, 2024
- April 1, 2024
Pless Hall, Room 223
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.
Subcommittee: Committee on Courses and Programs (CCP)
Members:
- Trish Beck, Administration, Leadership, and Technology
- Adina Schick, Applied Psychology
- Ravi Shroff, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
- Rachel Lifter, Art and Art Professions
- Eric S. Jackson, Communicative Sciences and Disorders
- Nicholas Mirzoeff, Media, Culture, and Communication
- Nisha Sajnani, Music and Performing Arts Professions (Fall)
- Susan Koff, Music and Performing Arts Professions (Spring)
- Jessica Bihuniak, Nutrition and Food Studies
- Janet Njelesani, Occupational Therapy (Fall)
- Allison Rangel, Occupational Therapy (Spring)
- Louis Iannuzzi, Physical Therapy
- Kongji Qin, Teaching and Learning
- Lindsay Wright, Associate Dean for Accreditation and Assessment, ex officio
- Joyce Yin, Accreditation and Program Development Administrator, ex officio
Meeting Dates and Locations:
- October 11, 2023 (deadline: September 27, 2023)
- November 1, 2023 (deadline: October 18, 2023)
- December 6, 2023 (deadline: November 22, 2023)
- February 21, 2024 (deadline: February 6, 2024)
- March 27, 2024 (deadline: March 13, 2024)
- May 1, 2024 (deadline: April 17, 2024)
All meetings by Zoom
Times: Wednesdays, 1:00 – 3:00 pm
Subcommittee: Doctoral Affairs Committee (DAC)
Members:
- Xavier Ochoa, Administration, Leadership, and Technology
- Shabnam Javdani, Applied Psychology
- Dana Burde, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
- Tara McAllister, Communicative Sciences and Disorders
- Mara Mills, Media, Culture, and Communication
- Ron Sadoff, Music and Performing Arts Professions
- Kristie Lancaster, Nutrition and Food Studies
- Janet Njelesani, Occupational Therapy
- Smita Rao, Physical Therapy
- Michael Kieffer, Teaching and Learning
- Anat Lubetzky, Rehabilitation Sciences
- Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio
Meeting Dates and Locations:
- September 13, 2023
- October 11, 2023
- November 15, 2023
- March 13, 2024
- April 17, 2024
Pless Hall, Room 220
Times: Wednesdays, 12:30 – 2:00 p.m.
Subcommittee: Master's Affairs Committee (MAC)
Members:
- Kayla Des Porte, Administration, Leadership, and Technology
- Frandelia Moore, Applied Psychology
- Heddy Lahmann-Rosen, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
- Jessica Hamlin, Art and Art Professions
- Stacey Rimikis, Communicative Sciences and Disorders
- Helga Tawill-Souri, Media, Culture, and Communication
- Amy Cordileone, Music and Performing Arts Professions
- Kathleen Woolf, Nutrition and Food Studies
- Grace Kim, Occupational Therapy
- Marilyn Moffat, Physical Therapy
- Shane Smith, Teaching and Learning
- Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23, 2023
- November 20, 2023
- March 11, 2024
- April 22, 2024
Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 12:00 – 2:00 p.m.
Subcommittee: Undergraduate Affairs Committee (UAC)
Members:
- Russell Neuman, Administration, Leadership, and Technology
- Linnie Green, Applied Psychology
- Ying Lu, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
- Shadi Harouni, Art and Art Professions
- Susannah V. Levi, Communicative Sciences and Disorders
- Natasha Schull, Media, Culture, and Communication
- Justin Moniz, Music and Performing Arts Professions
- Domingo Pinero, Nutrition and Food Studies
- Susan Kirch, Teaching and Learning
- El Netland, Sophomore Class President
- Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio
Meeting Dates and Locations:
- September 18, 2023
- October 23 2023
- November 20, 2023
- March 11, 2024
- April 22, 2024
Pless Hall, Room 220
Times: Mondays, 12:30 – 2:00 p.m.
Ad-hoc Committees
Grievance Advisory Committee
Members:
- Deborah Borisoff, Arts and Communication
- Susan De Beer, Arts and Communication
- Jessica Hamlin, Arts and Communication
- Juan Pinon, Arts and Communication
- Mark Alter, Education
- Jennifer Astuto, Education
- Miriam E. Ebsworth, Education
- Sumie Okazaki, Education
- Jenna Battipaglia, Health Sciences
- Kelly Bridges, Health Sciences
- Alisha Brown Gandhi, Health Sciences
- Marilyn Moffat, Health Sciences
Elections Committee
Members:
- Deborah Borisoff
- Susan B. Neuman
- Ron Sadoff
Other Related Links
Bylaws
NYU Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development bylaws, adopted March 2022.