Skip to main content

Search NYU Steinhardt

nyc_washsqe

Steinhardt Governance

Here you'll find a listing of all NYU Steinhardt governance committees, including meeting schedules and members. 

Meeting locations are subject to change, often to a Zoom format. Please check with the committee chair or a colleague on the committee.

Steinhardt Faculty Meetings

Attendees:

  • All tenured/tenure-track, full-time continuing contract, visiting, and research faculty
  • Dean
  • Vice Deans
  • Associate Deans
  • Student Government Representatives
  • AMC Representative
  • Any others by invitation of the Faculty Council or Dean (based on agenda items)

Meeting Dates and Locations:

  • October 2, 2023 - Kimmel Rosenthal Pavilion
  • November 6, 2023 (State of the School) - Kimmel Rooms 912 and 914
  • December 4 2023 - Zoom
  • February 26, 2024 - Zoom
  • March 25, 2024 - Zoom
  • April 22, 2024 - Zoom
  • April 29, 2024 (Faculty Awards Brunch) - Kimmel Rosenthal Pavilion

Times: Mondays, 9:30 – 11:00 a.m.

Steinhardt Senate

Attendees:

  • Faculty Council Members
  • Tenured/Tenure-Track Faculty Senators
  • Full-Time Continuing Contract Faculty Senators
  • Student Government Representatives
    • Tanisha Thakkar, USG President
    • Pritha Mukherji, GSO Senator
    • Isabelle Kern, GSO Treasurer
  • AMC Representative
  • Dean: Jack H. Knott
  • Vice Dean for Faculty Affairs: Elisabeth King
  • Vice Dean for Academic Affairs: Lorena Llosa
  • Vice Dean for Research: Elise Cappella
  • Vice Dean for Equity and Belonging: Hua-Yu Sebastian Cherng
  • Vice Dean for Finance and Administration: Rebecca Brandriff
  • Any others by invitation of the Faculty Council or Dean (based on agenda items)

Meeting Dates and Locations:

  • October 16, 2023
  • November 20, 2023
  • February 12, 2024
  • March 11, 2024
  • April 15, 2024

Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 11:00 a.m. – 12:00 p.m.

Steinhardt Faculty Council

Members:

  • Deborah Borisoff, At Large
  • Ana Flavia Zuim, At Large
  • Richard Maloney, At Large
  • Ron Sadoff, At Large
  • Maaike Bouwmeester, Administration, Leadership, and Technology
  • Jennifer Astuto, Applied Psychology
  • Jaime Kahhat, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
  • Seung Yeon Lee, Art and Art Professions
  • Celia Stewart, Communicative Sciences and Disorders
  • Isra Ali, Media, Culture, and Communication (Fall)
  • Allen Feldman, Media, Culture, and Communication (Spring)
  • Panos Mavromatis, Music and Performing Arts Professions
  • Fabio Paresecoli, Nutrition and Food Studies
  • Sally Poole, Occupational Therapy (Fall)
  • Janet Njelesani, Occupational Therapy (Spring)
  • Marilyn Moffat, Physical Therapy
  • Susan B Neuman, Teaching and Learning

Meeting Dates and Locations:

  • September 11, 2023 (Council Only)
  • October 16, 2023
  • November 20, 2023
  • December 11, 2023
  • January 22, 2024
  • February 12, 2024
  • March 11, 2024
  • April 15, 2024
  • May 6, 2024 (Council only)

Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 9:30 a.m. – 11:00 a.m.

Standing Committee: Academic Affairs Committee (AAC)

Members:

  • Panos Mavromatis
  • Marilyn Moffat
  • Sally Poole
  • Ron Sadoff
  • Zena Cui, USG Representative
  • Yilia Qu, GSO Representative
     
  • Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs, ex officio (as invited)

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23, 2023
  • November 13, 2023
  • February 5, 2024
  • March 4, 2024
  • April 1, 2024

Pless Hall, Room 558
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.

Standing Committee: Faculty Affairs Committee (FAC)

Members:

  • Isra Ali (Fall)
  • Allen Feldman (Spring)
  • Fabio Parasecoli
  • Richard Beasley Maloney
  • Yeung Yeon Lee 
     
  • Elisabeth King, Vice Dean for Faculty Affairs, ex officio (as invited)

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23, 2023
  • November 13, 2023
  • February 5, 2024
  • March 4, 2024
  • April 1, 2024

Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.

Standing Committee: School Planning Committee (SPC)

Members:

  • Jennifer Astuto
  • Deborah Borisoff
  • Maaike Bouwmeester
  • Jaime Kahhat
  • Rachel Lee, USG Student Representative
  • Ari Lin, GSO Student Representative 
     
  • Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs, ex officio (as invited)

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23, 2023
  • November 13, 2023
  • February 5, 2024
  • March 4, 2024
  • April 1, 2024

Pless Hall, Room 233
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.

Standing Committee: Student Affairs Committee (SAC)

Members:

  • Ana Flavia Zuim
  • Susan B Neuman
  • Celia Stewart
  • Saiki Ho, USG Student Representative
  • Dipti Balwani, GSO Student Representative 
     
  • Representative from Office of Student Affairs, ex officio (as invited)

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23, 2023
  • November 13, 2023
  • February 5, 2024
  • March 4, 2024
  • April 1, 2024

Pless Hall, Room 223
Times: Mondays, 10:00 a.m. – 12:00 p.m.

Subcommittee: Committee on Courses and Programs (CCP)

Members:

  • Trish Beck, Administration, Leadership, and Technology
  • Adina Schick, Applied Psychology
  • Ravi Shroff, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
  • Rachel Lifter, Art and Art Professions 
  • Eric S. Jackson, Communicative Sciences and Disorders
  • Nicholas Mirzoeff, Media, Culture, and Communication
  • Nisha Sajnani, Music and Performing Arts Professions (Fall)
  • Susan Koff, Music and Performing Arts Professions (Spring)
  • Jessica Bihuniak, Nutrition and Food Studies
  • Janet Njelesani, Occupational Therapy 
  • Louis Iannuzzi, Physical Therapy
  • Kongji Qin, Teaching and Learning
     
  • Lindsay Wright, Associate Dean for Accreditation and Assessment, ex officio

Meeting Dates and Locations:

  • October 11, 2023 (deadline: September 27, 2023)
  • November 1, 2023 (deadline: October 18, 2023)
  • December 6, 2023 (deadline: November 22, 2023)
  • February 21, 2024 (deadline: February 6, 2024)
  • March 27, 2024 (deadline: March 13, 2024)
  • May 1, 2024 (deadline: April 17, 2024)

All meetings by Zoom
Times: Wednesdays, 1:00 – 3:00 pm

Subcommittee: Doctoral Affairs Committee (DAC)

Members:

  • Xavier Ochoa, Administration, Leadership, and Technology
  • Shabnam Javdani, Applied Psychology
  • Dana Burde, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
  • Tara McAllister, Communicative Sciences and Disorders
  • Mara Mills, Media, Culture, and Communication
  • Ron Sadoff, Music and Performing Arts Professions
  • Kristie Lancaster, Nutrition and Food Studies
  • Janet Njelesani, Occupational Therapy
  • Smita Rao, Physical Therapy
  • Michael Kieffer, Teaching and Learning
  • Anat Lubetzky, Rehabilitation Sciences
     
  • Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio

Meeting Dates and Locations:

  • September 13, 2023
  • October 11, 2023
  • November 15, 2023
  • March 13, 2024
  • April 17, 2024

Pless Hall, Room 220
Times: Wednesdays, 12:30 – 2:00 p.m.

Subcommittee: Master's Affairs Committee (MAC)

Members:

  • Kayla Des Porte, Administration, Leadership, and Technology
  • Frandelia Moore, Applied Psychology
  • Heddy Lahmann-Rosen, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
  • Jessica Hamlin, Art and Art Professions
  • Stacey Rimikis, Communicative Sciences and Disorders
  • Helga Tawill-Souri, Media, Culture, and Communication
  • Amy Cordileone, Music and Performing Arts Professions
  • Kathleen Woolf, Nutrition and Food Studies
  • Grace Kim, Occupational Therapy
  • Marilyn Moffat, Physical Therapy
  • Shane Smith, Teaching and Learning
     
  • Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23, 2023
  • November 20, 2023
  • March 11, 2024
  • April 22, 2024

Pless Hall, Room 407
Times: Mondays, 12:00 – 2:00 p.m.

Subcommittee: Undergraduate Affairs Committee (UAC)

Members:

  • Russell Neuman, Administration, Leadership, and Technology
  • Linnie Green, Applied Psychology
  • Ying Lu, Applied Statistics, Social Science, and the Humanities
  • Shadi Harouni, Art and Art Professions
  • Susannah V. Levi, Communicative Sciences and Disorders
  • Natasha Schull, Media, Culture, and Communication
  • Justin Moniz, Music and Performing Arts Professions
  • Domingo Pinero, Nutrition and Food Studies
  • Susan Kirch, Teaching and Learning
  • El Netland, Sophomore Class President 
     
  • Lorena Llosa, Vice Dean for Academic Affairs (or designee), ex officio

Meeting Dates and Locations:

  • September 18, 2023
  • October 23 2023
  • November 20, 2023
  • March 11, 2024
  • April 22, 2024

Pless Hall, Room 220
Times: Mondays, 12:30 – 2:00 p.m.

Ad-hoc Committees

Grievance Advisory Committee

Members:

  • Deborah Borisoff, Arts and Communication
  • Susan De Beer, Arts and Communication
  • Jessica Hamlin, Arts and Communication
  • Juan Pinon, Arts and Communication
     
  • Mark Alter, Education
  • Jennifer Astuto, Education
  • Miriam E. Ebsworth, Education
  • Sumie Okazaki, Education
     
  • Jenna Battipaglia, Health Sciences
  • Kelly Bridges, Health Sciences
  • Alisha Brown Gandhi, Health Sciences
  • Marilyn Moffat, Health Sciences

Elections Committee

Members:

  • Deborah Borisoff
  • Susan B. Neuman
  • Ron Sadoff