Music and Performing Arts Professions Current Students

Recital Planning & Schedule

 

Click here to download a Recital Preparation Packet.
Click here to book your Recital Space and Equipment.

Student Recitals are free and open to the public.
See bottom of page for location key.

 

Thursday, May 5

  • Alex Mumford, UG Composition, 303, 8:00 PM

Friday, May 6

  • Mark McIntyre, UG Jazz Studies, 779, 8:00 PM
  • Jiafan Shi, GE Strings (Cello), 303, 8:00 PM

Saturday, May 7

  • Naomi O'Reilly, UG MusEd, Black Box, 1:00 PM
  • Rebecca Blackwell, UG Vocal Performance, Provincetown, 1:00 PM
  • Lauren Langbaum, GE Vocal Performance, Provincetown, 4:30 PM
  • Molly Gallagher, UG Vocal Performance, Black Box, 4:30 PM
  • Ashley Ko, UG Vocal Performance, St. Mary Magdalen, 7:30 PM
  • Micheal Bliss, UG Jazz Studies, 779, 8:00 PM
  • Elena Juliano, UG Vocal Performance, Provincetown, 8:00 PM
  • Jeeahn Ko, UG Wind Studies, St. Mary Magdalen, 8:00 PM
  • Mia Molina, GE Piano, 303, 8:00 PM
  • Sun A Kang, GE Piano, Black Box, 8:00 PM

Sunday, May 8

  • Madeline Naroff, UG Woodwinds, 303, 9:30 AM
  • Jordan McAffee-Hahn, UG Composition, 779, 10:00 AM
  • Joshua  Bartley, UG Composition, Black Box, 10:00 AM
  • Dale Roeck II, UG Music Ed, Provincetown, 1:00 PM
  • Jaclyn Blickley, UG Strings (Violin), 779, 1:00 PM
  • Hannah Levinson, GE Strings (Viola), 303, 1:00 PM
  • Liyi Hao, UG Flute, Provincetown, 4:30 PM
  • Nicole Wakabayashi, GE Piano, Loewe, 4:30 PM
  • Georgia  Mills, UG Piano, 779, 4:30 PM
  • Ling-Yi Huang, GE Strings, 303, 4:30 PM
  • Sean Millman, GE Percussion, Penthouse, 6:00 PM
  • Krsiten Stowell, Collabrative Piano, Provincetown, 8:00 PM
  • Luz Carime Santa-Coloma, UG Percussion, 303, 8:00 PM
  • Zoe Vinegar, GE Piano, Black Box, 8:00 PM

Monday, May 9

  • Brendan Littlefield, GE Composition, Provincetown, 9:30 AM
  • Maria Kaoutzani, GE Composition, Provincetown, 1:00 PM
  • Sylvia Azoulay, UG Music Ed, Provincetown, 4:30 PM
  • Hyosun Park, GE Vocal Performance, Black Box, 8:00 PM
  • Hung Ping Chang, GE Composition, Provincetown, 8:00 PM

Tuesday, May 10

  • Leonid Galaganov, UG Jazz Studies, Black Box, 1:00 PM
  • Janelle  Francisco, UG Brass , Provincetown, 1:00 PM
  • Anton Boutkov, UG Strings, 303, 1:00 PM
  • Jonathan  Stewart, UG Jazz Studies, Provincetown, 4:30 PM
  • Joseph Hauer , Piano, Black Box, 4:30 PM
  • Aya Terki, UG Strings, 303, 4:30 PM
  • Zachary Hicks, UG Woodwinds, 303, 8:00 PM

Wednesday, May 11

  • Douglas Chew, UG Percussion, Loewe, 2:00 PM
  • Sara Barsky, UG Percussion, Loewe, 5:00 PM
  • Ben Sheppard, UG Vocal Performance, Black Box, 8:00 PM
  • Amir Mortezai, GE Composition, Provincetown, 8:00 PM
  • Palladium Percussion Recital, Percussion, Loewe, 8:00 PM

Thursday, May 12

  • Elyse Barna, UG Woodwinds, Provincetown, 9:30 AM
  • Matthew Dunietz, UG Jazz Studies, Provincetown, 1:00 PM
  • Alex Tuchman, GE Piano, Black Box, 1:00 PM
  • Thomas (Grady) Tesch, UG Jazz Studies, Provincetown, 4:30 PM
  • Ilana Faibish, UG French Horn, 303, 4:30 PM
  • Meng-Hsuan Lin, GE Percussion, 303, 8:00 PM
  • Yeami Kim, GE Woodwinds, Tenri, 8:30 PM

Friday, May 13

  • Henry  Vaughn, UG Jazz Studies, Provincetown, 1:00 PM
  • Tara Hardy & Kaitlin Damico, UG Music Ed, 303, 4:30 PM
  • Peter Ryan, UG Strings, Provincetown, 4:30 PM
  • Meredith Butterworth, GE MusicTech/Composition, Scholes Street, 7:00 PM
  • Zachary Daniels, UG Jazz Studies, 779, 8:00 PM
  • Yung-Ai Wang, GE Flute, 303, 8:00 PM
  • Daniel  Mollett, GE Piano, Provincetown, 8:00 PM
  • Philip Skinner, GE Vocal Performance, Black Box, 8:00 PM

Saturday, May 14

  • Sophia Jing, UG Music Ed, 303, 9:30 AM
  • Andrew Nietes, UG Woodwinds, Provincetown, 9:30 AM
  • Wei Chen, GE Piano, Black Box, 10:00 AM
  • Dara Karbassioon, UG Jazz Studies, 779, 1:00 PM
  • Pavlina Schriel, UG MusEd, 303, 1:00 PM
  • Katarina  Wilson, UG Vocal Performance, Black Box, 1:00 PM
  • Jonathan Russell, UG Composition, Provincetown, 1:00 PM
  • Bryn Digney, GE Strings, Opera Center, 3:00 PM
  • Brittney Redler, Doctoral Recital, Provincetown, 4:30 PM
  • Sam Gautier, UG Jazz Studies, 779, 4:30 PM
  • Caitlin  Duckworth, UG Vocal Performance, Black Box, 4:30 PM
  • Yiting Ho, GE Piano, 303, 4:30 PM
  • Evan Lane, UG Jazz Studies, 779, 8:00 PM
  • Javi Romero, UG Vocal Performance, Black Box, 8:00 PM
  • Monte Weber, GE Composition, Provincetown, 8:00 PM
  • Bernardo  Ochoa, UG Composition, TBD, 9:00 PM

Sunday, May 15

  • Emilio Martinez, UG Brass, 303, 9:30 AM
  • Yeonkyu Yang, UG Brass, 779, 9:30 AM
  • Clara Boudrot, UG Strings (Cello), Black Box, 9:30 AM
  • Tanis Chalopin, UG Composition, Provincetown, 9:30 AM
  • Yuching  Chen, GE Woodwinds, Black Box, 1:00 PM
  • Mariana Powerl, GE Vocal Performance, Provincetown, 1:00 PM
  • Samantha Broderick, UG Music Ed, 303, 1:00 PM
  • Richard Albin, GE Vocal Performance, 779, 1:00 PM
  • Boya Shi, GE Percussion, Loewe, 2:30 PM
  • Erickson Tyler, UG Strings, Provincetown, 4:30 PM
  • Natalie Tyson-Multhaup, GE Vocal Performance, 303, 4:30 PM
  • Mary Rice, UG Vocal Performance, Black Box, 4:30 PM
  • Rajan Kapoor, UG Strings, 779, 4:30 PM
  • Russel Fisher, Percussion, Loewe, 5:00 PM
  • Adam Kefier, Percussion, Loewe, 7:30 PM
  • Yuhyun Whang, UG Music Ed, 779, 8:00 PM
  • Will Evans, UG Vocal Performance, 303, 8:00 PM
  • Joohee Jeon, GE Film Scoring, Black Box, 8:00 PM
  • Megan Hilands, GE Strings, Provincetown, 8:00 PM

Monday, May 16

  • Nathaniel Vito, UG Jazz Studies, Black Box, 9:30 AM
  • Summin Elle Lee, UG Music Education, Provincetown, 9:30 AM
  • Sierra Ray, UG Music Ed, Black Box, 1:00 PM
  • Jordan  Brooks, GE Percussion, 303, 1:00 PM
  • Raymundo Gutierrez, UG Music Ed, 303, 4:30 PM
  • Valentine Baron, GE Vocal Performance, Black Box, 4:30 PM
  • Gemma Peacock, GE Composition, Provincetown, 4:30 PM
  • Susanna Hancock, GE Composition, Provincetown, 4:30 PM
  • Harry Terrell, UG Jazz Studies, 779, 8:00 PM
  • Stella Boonshoft, UG Vocal Performance, Black Box, 8:00 PM
  • Max Ardito, UG Composition, 303, 8:00 PM

Tuesday, May 17

  • Charles Page, GE Woodwinds, Provincetown, 1:00 PM
  • Hsuan Huang, GE Woodwinds, Black Box, 8:00 PM

Thursday, May 19

  • Ellen Ieeyeung Chang, GE Strings, 303, 8:00 PM
  • DeShaun Gordon-King, GE Woodwinds, Tenri, 8:30 PM

Sunday, May 22

  • Kathleen Little, UG Woodwinds, Opera Center, 7:00 PM

Thursday, May 26

  • Evan Kent, UG Composition, 303, 8:00 PM

 

Location Full Name   Address      
             
303 Education Building, Room 303 35 West 4th Street    
779 Education Building, Room 779 35 West 4th Street    
Black Box Black Box Theatre, Pless Hall 82 Washington Square East  
Loewe Frederick Loewe Theatre 35 West 4th Street  
Opera Center National Opera Center 330 7th Avenue    
Penthouse Percussion Penthouse 35 West 4th Street, 13th Fl    
Provincetown Provincetown Playhouse 133 MacDougal Street    
St. John's St. John's in the Village Church 218 West 11th Street  
St. Mary Magdalen St. Mary Magdalen Orthodox Church 70 West 107th Street  
Scholes Street Scholes Street Studio 375 Lorimer Street, Brooklyn  
Tenri Tenri Cultural Institute 43A West 13th Street